Nákup cez telefón
+421 905 250 005
Hodnotenie zákazníka
Dakujem velmi pekne zatento typ zavesov. Velmi sa mi hodia na terasu a som taktiez velmi spokojna za kvalitu. Ste zlata pani a za vsetku spolupracu Vam dakujem. Ste seriozna firma a v buducnosti si u vas urcite este objednam. Dakujem
Barbora Dvoranova
30.06.2016 09:09:39

Typy záclon a údržba

 Závesy a záclony nie sú len jednoduchým dizajnovým prvkom, ktorý zútulní každý domov, ale ich úlohou je aj zatienenie pred zvedavými pohľadmi zvonku. Závesy aj čiastočne redukujú denné svetlo v interiéri.

 

Aké typy záclon existujú ?



1. Organza

     Je pevná, ale ľahká tkanina z prírodného hodvábu alebo z umelých textilných vlákien. Hodvábna organza je tkaná v mnohých čínskych textilkách, hrubšia hodvábna organza je tkaná v Indii a luxusné organzy sú tkané vo Francúzsku a v Taliansku.
     Organza z umelých vlákien je upravená mechanicky a väčšinou je ťažšia ako tá z prírodného hodvábu.
     Záclony z organzy sú elegantné a vznešené. Často hýria farbami a radia sa k luxusnejším a drahším materiálom.  Sú tkané veľmi husto z jemných vlákien.  Sú priesvitné, dobre sa riasia a sú vhodné do každej miestnosti. Vyššia cena tejto záclony je daná tým, že sa tká z viacerých vlákien, a preto je výroba oveľa zdĺhavejšie a náročnejšia, než u iných záclon. Drahší je aj samotný materiál, z ktorého sú tieto záclony vyrobené, teda je to najluxusnejší materiál na záclony. Vďaka špeciálnemu vypaľovanému vzoru majú jedinečnú pevnosť a vzhľad.
     Organza sa používa aj na dekorácie, prehoz cez obrus pri výnimočných a slávnostných príležitostiach, na predel miestností a ako večerné aj svadobné šaty.


2. Voál (z fran.: voile - závoj)


     Voál je ľahká mriežková tkanina v plátnovej väzbe z hladkej a ostro krútenej priadze. Priadza je z vlny, prírodného hodvábu, z bavlny alebo syntetických vlákien zo 100% polyesteru. Materiál a aj vzhľad látky pôsobí prirodzene.
     Voály sú moderné, jemné a priesvitné záclony. Je to padavá textília, ktorá prepúšťa menej svetla ako organza. Má matný lesk a ľahko sa udržiava, ale potrebuje žehlenie.  Záclony z voálu sú v mnohých farbách, s potlačeným alebo s vtkaným vzorom. Hodia sa do spálne, obývačky aj kuchyne. Syntetické a bavlnené voály sa najčastejšie používajú ako záclonovina alebo ako dekoračná látka.
     Hodvábne a vlnené voály sa väčšinou používajú na šitie šiat a ľahkých oblekov.

 

 

3. Žakárové záclony (z fran.: jacquard)

     Pomenovanie je podľa francúzskeho vynálezcu zariadenia pre tkacie stroje Josepha Marie Jacquarda v roku 1795. Žakarovým vzorovaním sa vytvárajú zreteľne ohraničené obrazce v rôznych tvaroch.
     Žakárové a vyšívané záclony sú jedny z najstarších typov záclon, ktoré sa vďaka obľube zákazníkov udržali až doteraz. Vyznačujú sa výrazne hrubšou štruktúrou ako má voál, či organza. U väčšiny záclon tohto typu je na spodnej časti záclony vytvorená okrasná bordúra. Výhodou týchto záclon je to, že sa nemusia žehliť. Je to priesvitná, stredne ťažká látka.
     Pôvodne sa žakár používal na slávnostné odevy, poťahy na nábytok, posteľnú bielizeň a obrusy.

 

 

 

4. Vitrážkové záclony

     Ide o krátke záclony od výšky 30 cm do 120 cm. Dávajú sa napr. na chatové okienka alebo do kuchyne. Vitrážkové záclony sú určené hlavne na dekoráciu okien, zvyčajne v jednom alebo v dvoch radoch. Vitrážky majú často vyšívaný vzor, ale môžu byť aj farebné. Väčšina z nich má deliace linky, ktoré slúžia ako ukončenie po odstrihnutí. Záclona je tak ukončená a môžete ju zavesiť aj bez obšitia. Na hornom okraji má každá vitrážna záclona otvory na tyčku, ale môžete ich zavesiť aj pomocou štipcov. 
     Vitrážky môžete meniť spolu s obdobiami, napr. počas leta kvietkované, na zimu zvolíte vianočný motív.

 

 

 

5. Sablé

      Záclona sablé patrí medzi najhustejšie tkané záclony, a teda prepúšťa menej svetla. Prírodný vzhľad môže byť zdobený použitím rôznych vlákien.           Sablé záclona sa vyznačuje veľmi ľahkou údržbou, pretože sa krčí menej ako napr. voál.

 

        

 

 

 

 

 

6. Tyl

     Jednoducho povedané, je to označenie pre plošný sieťový textil. Názov vznikol z mena francúzskeho mesta Tulle, kde sa v 17. a 18. stor. paličkovali sieťové stuhy.
     Tyl je priesvitná tkanina alebo pletenina s malou hmotnosťou a s jemným mriežkovaním. Vyrába sa z bavlnenej priadze alebo chemického hodvábu.
     Najčastejšie sa používa na výrobu dámskych šiat, spodničiek, závojov, dekorácií a záclon.

 

 

 

 

 

7. Batist

     Názov vznikol od mena francúzskeho tkáča Jeana Baptiste z Cambrai, ktorý okolo roku 1 300 začal s výrobou tejto textílie.
     Je to tkanina z jemnej ľanovej, viskózovej, hodvábnej alebo bavlnenej priadze v plátnovej väzbe. Batist sa obvykle bieli alebo sa na ňom robí pestrá potlač. Je mäkký a príjemný na omak. Tieto záclony sa hodia ku country, klasickému alebo rustikálnemu vybaveniu interiéru. Tento typ záclon zvyčajne nie je príliš priesvitný.
     Používa sa na vreckovky, šatky, posteľnú bielizeň, záclony a ako podklad na výšivky.

 

 

 

 

8. Sieťkové záclony

     Sieťkové záclony čisté, s jemnými prúžkami, bodkami alebo s vtkanými hrubšími nitkami sú ľudovo prezývané "dážď". Sú ideálnym doplnkom všade, kde je potrebný jednoduchý štýl záclon. Tkanie sieťkovaných záclon je výrazné a vtkávané vzory sú nenápadné. Dobre sa kombinujú keďže pôsobia neutrálne. Svojou jednoduchosťou a nenápadnosťou nechajú vyniknúť vzorované závesy.
     Často sa používajú v kuchyniach, v šatniach, v kanceláriách a pod.

 

 

 

 

 

 

Ako sa správne starať o záclony a závesy?

 

   Moderné záclony sú vyrobené zo syntetických vlákien, čo výrazne uľahčuje ich údržbu. Aj napriek tomu odporúčame záclony prať minimálne 3 - 4 krát počas roka. Pred vložením do práčky záclony ( a týka sa to aj jemných závesov) poskladáme, vhodné je  používať aj sieťky na pranie záclon. Perieme zásadne na odporúčanej teplote 30 - 40 ° C, samozrejmosťou je jemný program bez odstreďovania. Veľmi dôležité je hneď po vypraní záclony vybrať z práčky, inak dochádza k nežiadúcemu pomačkaniu. Po odkvapkaní ich ešte vlhké zavesíme na okná , upravíme do požadovaného tvaru, aby sa vlákna vyrovnali a necháme doschnúť.
   Pokiaľ budeme postupovať takto starostlivo, nieje väčšinou potrebné záclony žehliť. Pokiaľ predsa len potrebujeme záclony prežehliť, tak len opatrne žehličkou nastavenou na nízku teplotu a po vyžehlení ihneď zavesiť.

   Závesové materiály majú viac možností čo sa týka ich zloženia a od toho sa odvíja aj príslušný spôsob starostlivosti. Tu je skutočne dôležité dodržiavať symboly údržby materiálu, ktoré by sme si mali preštudovať už pri nákupe závesov. Pokiaľ teda preferujeme ľahkú a nenáročnú údržbu, volíme nemačkavé syntetické materiály, ktoré sú aj viac odolné proti ušpineniu.Aj tu však platí jednoduchá zásada -  prať podľa potreby, ale vždy dostatočne často, aby nedochádzalo k hĺbkovému ušpineniu. Pokiaľ pri praní postupujeme rovnako šetrným spôsobom, ako pri záclonách, opäť nieje nutné žehlenie a ušetríme si množstvo práce.
   Prírodné materiály (okrem hodvábu, ktorý sa nesmie prať) znesú vyššie teploty, čo je výhoda hlavne pri detských textíliách. Nutnosťou je samozrejme žehlenie a to u väčších kusov nebýva jednoduché. Pri tkaninách z prírodných materiálov, ako sú bavlna a ľan, je dôležité už pri nákupe overiť, či sa jedná o vopred vyzrážaný materiál, alebo či musíme počítať s rezervou naviac. Pri bavlnených tkaninách je najčastejšia zrážanlivosť 10 %. Vyvarujeme sa tak možnosti nepríjemného prekvapenia po vypraní závesov.
   Svoju obľubu stále majú aj tkaniny s vlasom, ktoré sú náchylné k zachytávaniu prachu. Preto je vhodné sametové či žinylkové závesy občas prachu zbaviť jemným povysávaním alebo vyprášením. Závesy zo sametu je potrebné dávať vyčistiť, žinylkové materiály je možné šetrne prať na nižšie teploty, opäť je dôležité nežmýkať, aby nedošlo k polámaniu vlákien.

 

 

 V danej kategórii nie sú žiadne produkty