Akú záclonu do akej miestnosti ?

Kuchyňa

Kuchynským oknám všeobecne veľmi pristanú prekrížené záclony a záclony ušité ako rímske rolety. Takto zhotovené záclony nebránia výhľadu z okna, čo môže byť pri kuchynských prácach veľmi príjemné. Záclony v podobe rímskych roliet sú navyše aj veľmi praktické. Cípy takto ušitej záclony totiž nikde neprekážajú a záclonová rímska roleta ani nebráni ľahkému otváraniu okien. Oba typy dekorácií - prekrížené záclony i záclonové rímske rolety samozrejme tiež v prípade potreby utlmia nevítané pohľady zvonku. Takto upravené záclony sú, na rozdiel od väčšiny trištvrťových záclon, elegantné a štýlové.

Ak kuchynská linka dosahuje až k oknu, potom obzvlášť oceníte rímske rolety, ktoré na rozdiel od klasických záclon nepotrebujú takmer žiadne miesto na bočné presahy. Na výrobu rímskych roliet sa dajú použiť najrôznejšie záclony a dekoračné látky, ktorých sa ponúka doslova nepreberné množstvo. Nie je teda problém vybrať materiál, ktorý bude dokonale pasovať k štýlu a farbám interiéru.

V každom prípade na záclony do kuchyne zvoľte také materiály, ktoré sa ľahko perú a nemajú príliš tendenciu nasávať cudzie pachy. Polyesterové vlákna sú na tento účel vhodnejšie ako prírodné materiály. Okrem estetického hľadiska majte na pamäti aj bezpečnosť - dajte pozor, aby sa záclony nikdy nedostali do blízkosti sporáka a kuchynských spotrebičov.

Počítajte s tým, že kuchynské záclony bude treba prať častejšie, než ostatné záclony v byte. Ak si do kuchyne vyberiete záclony v podobe rímskych roliet, vyberte k nim preto radšej mechaniku vybavenú Easy wash systémom, ktorý podstatne uľahčí manipuláciu s rímskou roletou pri praní.

 

Obývacia izba a jedáleň

V obývacej izbe zrejme Vaša rodina bude tráviť najviac spoločného času, ide tiež o najreprezentatívnejšiu miestnosť z celého bytu. Záclony pre obývaciu izbu by ste preto mali vyberať s osobitnou starostlivosťou.

Voliť môžete z obrovského množstva materiálov, farieb, vzorov aj typov šitia. Aby Vaša obývacia izba a jedáleň vyzerali pekne, pri výbere novej záclony vždy predovšetkým dbajte na prvotriednu kvalitu materiálu, z ktorého bude záclona vyrobená. Nezľavujte ani z kvality šitia. Pamätajte, že záclony budete mať Vy aj Vaše návštevy neustále na očiach a každá nedokonalosť a zlá kvalita bude na záclonách vidieť už z diaľky .

Pozornosť venujte i voľbe správneho odtieňa záclony. Aj keď sa to možno nezdá, záclony sa vyrábajú v obrovskej škále farieb a odtieňov. Pri výbere je preto najlepšie si vzorku záclony priložiť priamo k zariadeniu interiéru. V mnohých prípadoch môžete využiť aj ponuku spoločných či zladených dezénov pre záclony a závesy .

Pokiaľ nechcete len tak voľne visiace jednoduché záclony, môžete ich zviazať bočnými úväzmi , alebo ozdobiť rôznymi volánmi a bordúrami. Ich výber je široký. Pre perfektný výsledok je veľmi dôležitá aj správna voľba vhodnej garniže.

 

Detská izba

Záclony v detskej izbe plnia nielen praktickú funkciu, ale svojím spôsobom aj v deťoch podporujú a rozvíjajú estetické cítenie.

Deti pritom vidia svet aj záclony úplne inými očami, než dospelí. Deti majú v obľube pestré farby, veselé vzory, výrazné motívy.

Aby ste čo najviac vyhoveli detskému vkusu a zároveň v žiadnom prípade neskĺzli ku gýčovitosti, je potreba záclony pre deti vyberať s mimoriadnym citom a vkusom.

Na trhu je k dostaniu veľká škála záclon s viac či menej výraznými detskými motívmi. Vybrať si môžete záclony s rozprávkovými postavičkami, ale tiež treba s pestrými geometrickými vzormi alebo len s jemným vzorom, ktorý detské motívy skôr len decentne evokuje.

Všeobecne platí, že čím je zariadenie detskej izby pestrejšie, tým by mali byť detské záclony jednoduchšie a jemnejšie. Ak je naopak detská izba zariadená skôr striedmo, záclony tu môžu byť " maľované " , pestré a výrazné.

 

Kúpeľňa

Záclony potrebujú tiež okná vo Vašej kúpeľni. Až ich budete vyberať, mali by ste zohľadniť hlavne to, že záclony tu budú vystavené vlhkému prostrediu. Preto by ste mali zvoliť taký materiál, ktorý nebude mať tendencie nasávať vlhkosť a plesnivieť. Skôr než po prírodných materiáloch by ste preto mali siahnuť po polyesterových záclonách.
Ak však máte dobre odvetrávanú kúpeľňu, dobre zvolené záclony by tu nemali pôsobiť žiadne väčšie problémy.

Do kúpeľne sa hodia ako klasické záclony, tak i rímske rolety či klasické rolety, bambusové žalúzie aj ďalšie tieniace prvky. Záleží len na celkovom štýle kúpeľne a na Vašom vkuse.