Ako sa starať o záclony ?

Ako sa správne starať o záclony a závesy ?
- Moderné záclony
 sú vyrobené zo syntetických vlákien, čo výrazne uľahčuje ich údržbu. Aj napriek tomu odporúčame záclony prať minimálne 3 - 4 krát počas roka.
-
Pred vložením do práčky záclony ( a týka sa to aj jemných závesov) poskladáme, vhodné je používať aj sieťky na pranie záclon.
-
Perieme zásadne na odporúčanej teplote 30 - 40 ° C, samozrejmosťou je jemný program bez odstreďovania. Veľmi dôležité je hneď po vypraní záclony vybrať z práčky, inak dochádza k nežiadúcemu pomačkaniu. Po odkvapkaní ich ešte vlhké zavesíme na okná, upravíme do požadovaného tvaru, aby sa vlákna vyrovnali a necháme doschnúť.

- Pokiaľ budeme postupovať takto starostlivo, nie je väčšinou potrebné záclony žehliť. Pokiaľ predsa len potrebujeme záclony prežehliť, tak len opatrne žehličkou nastavenou na nízku teplotu a po vyžehlení ihneď zavesiť.

-
Závesové materiály majú viac možností čo sa týka ich zloženia a od toho sa odvíja aj príslušný spôsob starostlivosti.
Tu je skutočne dôležité dodržiavať symboly údržby materiálu, ktoré by sme si mali preštudovať už pri nákupe závesov. Pokiaľ teda preferujeme ľahkú a nenáročnú údržbu, volíme nemačkavé syntetické materiály, ktoré sú aj viac odolné proti ušpineniu.Aj tu však platí jednoduchá zásada -  prať podľa potreby, ale vždy dostatočne často, aby nedochádzalo k hĺbkovému ušpineniu. Pokiaľ pri praní postupujeme rovnako šetrným spôsobom, ako pri záclonách, opäť nie je nutné žehlenie a ušetríme si množstvo práce.

-
Prírodné materiály (okrem hodvábu, ktorý sa nesmie prať) znesú vyššie teploty, čo je výhoda hlavne pri detských textíliách.Nutnosťou je samozrejme žehlenie a to u väčších kusov nebýva jednoduché. Pri tkaninách z prírodných materiálov, ako sú bavlna a ľan, je dôležité už pri nákupe overiť, či sa jedná o vopred vyzrážaný materiál, alebo či musíme počítať s rezervou naviac. Pri bavlnených tkaninách je najčastejšia zrážanlivosť 10 %. Vyvarujeme sa tak možnosti nepríjemného prekvapenia po vypraní závesov.
- Svoju obľubu stále majú aj
 tkaniny s vlasom, ktoré sú náchylné k zachytávaniu prachu. Preto je vhodné sametové či žinylkové závesy občas prachu zbaviť jemným povysávaním alebo vyprášením. Závesy zo sametu je potrebné dávať vyčistiť, žinylkové materiály je možné šetrne prať na nižšie teploty, opäť je dôležité nežmýkať, aby nedošlo k polámaniu vlákien.

Ako vyprať záclony používané v kuchyni, alebo v byte fajčiarov naozaj do biela?
Môžete ich mať žiarivé aj bez chemických bielidiel a špeciálnych prostriedkov určených výhradne pre záclony. V lete Vám s tým značne pomôže slnko. Ale čo v zime ?
Sóda aj prášok do pečiva – pre žiarivo biele záclony.

Než hodíte záclony do práčky:
-       namočte ich na min. 1 hodinu vo vani v roztoku 10l vody a 500g kryštalickej (alebo sypkej) sódy.
-       Sódu dobre rozpusťte v teplej vode a namočte do nej záclony. Usadeniny, prach či stopy po dyme z cigariet sa uvoľnia a vo vani po nich zostane hnedá voda.
-       Dobre ich vypláchnite v čistej vode a následne ich vyperte v práčke.

Tak ako sóda, pomôže aj soľ.
-       Zožltnuté záclony namočte do roztoku slanej vody, nechajte niekoľko hodín poležať, aby sa špina uvoľnila, vypláchnite a vyperte bežným spôsobom.
-       Do pracieho prostriedku pridajte jeden balíček prášku do pečiva alebo jedlú sódu.
Záclony budú biele ako sneh.

 

Niečo z babských rád...

Aby biele prádlo nežltlopoužívali naše babičky do oplachovacieho kúpeľa 1KL liehu a 1KL terpentínu.

Pre biele prádlo (nie len záclony)pridávali do práčky dobre uzavreté bavlnené vrecko so škrupinami od vajec.

Pomôže aj biely ocot, ktorý pridáte do vody, následne v nej necháte vyležať záclonu a nakoniec vyperiete bežným spôsobom, aby ste sa zbavili octového pachu.
 

Tipy pre nadýchané záclony

Záclony môžete naškrobiť v práčke, pridaním tekútého škrobu do nádržky na aviváž. Kontrolujte ale, aby sa dobre vypláchli a nelejte tam príliš hustý prostriedok, v ktorom sa robia hrudky.

Ak Vám došlo tužidlo na záclony, pripravte si ho zo škrobu na varenie, ktorý používate v kuchyni.
Alebo uvarte pár lyžíc ryže a túto vodu pridajte do práčky.

Aby sa záclony nepokrčili, zvoľte program pre veľké kusy prádla alebo nižšie otáčky.
Záclony zaveste ešte vlhké, aby sa vlákna narovnali, ak sa napriek tomu pokrčili, vyžehlite ich mierne teplou žehličkou alebo pokrčené miesta vyrovnajte parou.