Ako správne zmerať rozmer záclon

Zameranie záclon

* U metrážových záclon je daná výška záclony, ktorá je vždy meraná v najdlhšom mieste záclony. Šírku záclony si zadávate sami.

 

Ako určiť výšku záclony ?

* Výšku určíte zmeraním vzdialenosti od závesného systému (garniže,koľajnice) po okraj parapety, 5cm pod parapetu alebo po podlahu. Záclony a závesy by mali byť cca 3 cm nad podlahou.

 

Ako určiť šírku záclony ?

* Pri objednávaní záclony je potrebné si uvedomiť, že si objednávate materiál, a teda bude potrebné pridať materiál na nariasenie. Koľko materiálu je potrebné pridať ovplyvňuje skutočnosť, či bude na záclone našitá riasiaca páska.

* Štandardne našívame riasiacu pásku s pomerom riasenia 1:2, takže v tomto prípade potrebujete šírku záclony x2. Príklad: Okno široké 3m x2 + doporučujeme na presah 20 cm. = 6.20

 

Šitie záclon

* Rozmery záclon a závesov sú uvedené pred ušitím. U metrážnych záclon môže byť šírka upravená napr. podľa vzoru (aby Vám vzor sedel na oboch stranách záclony)

* Záclony Vám na prianie obšijeme a našijeme riasiacu pásku.

* U niektorých druhov záclon a závesov sa môžu rozmery líšiť o + - 5cm z uvedených rozmerov.

* V detaile záclonovej alebo závesovej metráže máte možnosť si objednať obšitie strihaných okrajov alebo našitite riasiacej pásky

* Obšitie strihaných okrajov znamená, že okraje budú začistené tak, aby nedochádzalo k páraniu, alebo inému poškodzovaniu záclon a závesov napr. pri praní.Našitie riasiacej pásky znamená, že záclona alebo záves bude opatrený riasiacou páskou, ktorá slúži na úhľadné a rovnomerné nariasenie

* Šitie na mieru sa konzultuje telefonicky, po zadaní Vašej objednávky a po platbe predom. Keďže je to tovar na mieru pre Vás, nie je možné ho vrátiť alebo meniť za iný tovar.

 

Zameranie závesov

* U metrážových závesov je daná šírka, výšku si určujete sami. Rozmery závesovej metráže sú uvedené pred ušitím.

* Ak budete závesy používať k zaťahovaniu, doporučujeme celkovú šírku závesu uviesť ako cca 1,5 násobok šírky zaťahovanej plochy.

* U výšky závesov je potrebné k čistej výške závesu prirátať 10 cm na spotrebu materiálu na obšitie okrajov.

* Šírka závesov sa skracuje o 8cm (4cm z každej strany na obšitie) 

 

Pranie záclon

Záclony biele prať maximálne na teplote 30°C, ručne vyžmýkať, nepoužívať aviváž ani iné zmäkčovadlá. Záclony farebné a maľované prať a žmýkať len ručne. Samozrejmosťou je pranie bielych a farebných záclon osobitne. - U metrážových záclon je daná výška záclony, ktorá je meraná v najdlhšom mieste záclony.

 • A - šírka okna
 • - výška okna
 • C - preklad (od hornej časti okna po strop)
 • - výška garniže nad oknom (meriame od spodného okraja krúžku po spodný okraj prekladu)
 • E - celková výška miestnosti (pokiaľ chceme záclonu či záves až po zem)
 • F1 - vzdialenosť od steny (alebo ďalšie okno, skriňu) po ľavý okraj okna
 • F2 - vzdialenosť od steny (alebo ďalšie okno, skriňu) po pravý okraj okna
 • - vzdialenosť od spodného okraja parapetu po kúrenie(dosku stolu či inú prekážku)
 • H1, H2 - vzdialenosť držiaku garniže od okraja okna, pre záclonu doporučená vzdialenosť 7-15 cm, pre záves doporučená vzdialenosť 25-30 cm 
 • I1, I2 - vzdialenosť koncovky tyčovej garniže od držiaka, doporučená 5-10 cm na každú stranu, záleží od typu garniže
 • - rozmer (B+C) nadbytočný rozmer, ale niekedy sa lepšie meria než rozmer B, meriame od stropu po spodný okraj parapetu (pokiaľ parapet vystupuje veľmi pred stenu meriame k jeho hornému okraju)
 • K - rozmer garniže medzi vnútornými stranami koncoviek na oboch stranách